Protože se Wiedźmin dlouhodobě řadí do naší TOP 10, rozhodla jsem se, že si posvítíme na jeho autora - Andrzeje Sapkowského. Jestli ho ještě neznáte, dovolte, abych vám jej představila.
Ačkoliv se jeho celoživotní dílo - série o Zaklínači - dnes už bezesporu řadí ke klasice polské literatury a žánru fantasy, jeho autor patří k současným polským spisovatelům. Jeho fanoušci oceňují jazyk, jakým Sapkowski Wiedźmina a jeho svět vylíčil. Jako jeden z mála polských autorů dokázal překročit hranici Polska a získat popularitu i v jiných státech - především České a Slovenské republice, v Rusku, Německu, Francii, Švýcarsku i Portugalsku, velikou oblibu získal dokonce ve Španělsku. A to především díky svým povídkám a navazující sérii Wiedźmin o zaklínači Geraltovi a princezně Ciri.
Narodil se v roce 1948 a po ukončení vysokoškolského studia se jeho oborem stal zahraniční obchod. Svoji první povídku zveřejnil až v roce 1986, tzn. v době, kdy se toho v Polsku, ale ani u nás v Česku o fantasy moc nevědělo a pohlíželo se na něj spíš trochu spatra, přesto už během dvou let se stal jedním z nejpopulárnějších polských autorů. Píše také do polských fantasy časopisů Fantastyka a Magia i miecz. Navíc se dlouho zabýval teorií žánru fantasy, což souvisí také s tím, že byl a je v Polsku považován za průkopníka tohoto žánru, který jej v Polsku doslova přivedl k životu.
Někteří možná netuší, že kromě jeho slavné ságy o Zaklínači napsal také tzv. Husitskou trilogii (Narrenturm, Boży bojownicy, Lux perpetua), která se odehrává především na území Čech a Slezska v období husitských válek. Mistrovsky se v ní kloubí skvělá schopnost dějové gradace, bohatý jazyk, množství latinských citátů a především dokonalá znalost historie, Sapkowski navíc do svých románů perfektně zakomponoval tehdejší významné osobnosti ze Slezska, Uher i Polska. Chybět nesmí ani autorova pověstná ironie a výborný smysl pro detail.
V roce 2009 získal cenu Davida Gemmella, což byl poměrně velký úspěch na anglosaském trhu. Pro Sapkowského také proto, že "porazil" Joea Abercrombieho.
Sapkowski souhlasil také s natočením filmu o Zaklínači, s jeho kvalitou však vůbec nebyl spokojen. Rovněž prodal práva na vytvoření počítačové hry. Paradoxní je, že potenciální tvůrci mu tehdy nabízeli procenta ze zisku, ale protože Sapkowski v žádný velký zisk nevěřil, požadoval peníze hned. Později se však ukázalo, že hra má neuvěřitelný úspěch (první verze se prodala v 35 tisících kopií, druhý díl, který byl vytvořen i pro Xbox, si koupily dva miliony uživatelů, třetí vyšel v 15 jazykových verzích a koupilo ji přibližně šest milionů hráčů), proto Sapkowski v roce 2018 vznesl požadavek na vyrovnání.
Pokud vás zajímají "neliterální" informace, tak Sapkowski miluje jídlo a vaření, což se rovněž odrazilo v jeho tvorbě (schválně - najdete jinou fantasy, která věnuje tak velkou část i jídlu?).
Pokud jste ještě jeho knihy nečetli, rozhodně doporučuji!
Obrázek autora je z Culture.pl